Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "INICJATYWA" w Kosinie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

103 rocznica śmierci płk. Leopolda Lisa Kuli

Email Drukuj PDF

6 marca 2022 r. delegacja Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego "Inicjatywa" w Kosinie, złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze przy Obelisku, upamiętniając 103 rocznicę bohaterskiej śmierci płk. Leopolda Lisa Kuli.

Poprawiony: niedziela, 06 marca 2022 14:58
 

PROMOCJA KSIĄŻKI O KOSINIE

Email Drukuj PDF

18 lipca br. w Kosinie została zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Inicjatywa” uroczystość promocji książki pt. „Miejscowość i Parafia Kosina. Studia z historii”.

W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy wioski i Gminy Łańcut oraz znamienici Goście: Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal (który objął publikację swoim patronatem i opatrzył ją wstępem), a także autorzy artykułów, które tworzą książkę.

Wydarzenie to adresowane było zarówno do ludzi starszych, jak i młodszych. Głównymi jego założeniami było: przybliżenie minionych czasów, kultywowanie tradycji i pamięci o przodkach, kształtowanie postaw szacunku dla Małej Ojczyzny oraz propagowanie zdrowego trybu życia; wskazanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu: spacery i dbałość o kondycję fizyczną czy chwile z książką.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Parafialnym, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Adam Szal. W homilii podkreślił, jak „ważną rolę edukacyjną dla młodego pokolenia pełnią publikacje, które w dobie globalizacji pomagają uniknąć niebezpieczeństwa zacierania świadomości o swoich korzeniach.”

Druga część uroczystości miała miejsce w Ośrodku Kultury. Odbył się ciekawy panel dyskusyjny prowadzony przez ks. Józefa Bara. Uczestniczyli w nim autorzy artykułów, które znalazły się w promowanej publikacji: znani profesorowie - naukowe autorytety, historycy, księża i pasjonaci dawnych dziejów.

Następnie, w miłej atmosferze, przy poczęstunku (zorganizowanym dzięki środkom pieniężnym przyznanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) zaprezentowali się lokalni artyści: wokalistka Weronika Wierzbińska, ludowy gawędziarz - Stanisław Kiełb oraz chór „Fraza”.

Założeniem projektu było, że wydana dzięki sponsorom i darczyńcom publikacja trafi do mieszkańców Kosiny bezpłatnie – jeden egzemplarz na jeden numer domu.

Trwa rozprowadzanie książki, którą można dodatkowo otrzymać po nabyciu cegiełki, przeznaczonej na wsparcie działalności Stowarzyszenia.

Książkę można otrzymać jeszcze w najbliższą niedzielę tj. 1 sierpnia w Bibliotece Parafialnej obok Kościoła, w Bibliotece Publicznej w Kosinie od 9 sierpnia oraz 15 sierpnia podczas Festynu Rodzinnego na stadionie.

 

Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia autorstwa Kasi Wilk (Kasia Wilk - Fotorgrafia). Po kliknięciu na zdjęcie otworzy się widok w większej rozdzielczości.

Poprawiony: piątek, 06 sierpnia 2021 10:20
 

Zapraszamy na Niedzielne popołudnie z książką o Kosinie

Email Drukuj PDF

Poprawiony: piątek, 09 lipca 2021 15:23
 

Nowe logo Stowarzyszenia

Email Drukuj PDF

Poprawiony: piątek, 09 lipca 2021 15:24
 

102. ROCZNICA BOHATERSKIEJ ŚMIERCI PUŁKOWNIKA LEOPOLDA LISA – KULI

Email Drukuj PDF

Czy równie piękna i słoneczna-  jak w marcowy poranek 2021-  była pogoda  7. marca 1919 roku, pod Torczynem, gdy na wieczną wartę przechodził Leopold Kula – Lis, nasz rodak, legionista, bohater?

To historyczny paradoks, zginął , gdy Polska odzyskała upragnioną niepodległość; oddał życie, broniąc granic nowej Ojczyzny.

Sztab Generalny WP donosił w komunikacie: „Śmierć nie oszczędziła tego dzielnego żołnierza, a wróżącego wielkie nadzieje, dowódcę. Ciężko ranny, wkrótce zmarł. Młoda armia polska straciła jednego z najlepszych swych bohaterów”. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Niepodległości.

„Ciało Leopolda Lisa-Kuli, który tuż przed śmiercią mianowany został podpułkownikiem, przewieziono pociągiem do Warszawy. Trumnę, wśród setek innych, ozdobił wieniec z szarfą: „Memu dzielnemu chłopcu – Józef Piłsudski”. Po mszy żałobnej odbyła się manifestacja patriotyczna na Placu Saskim. W asyście dwóch szwadronów kawalerii, dwóch kompanii piechoty oraz wojskowej orkiestry, dębowa trumna została przewieziona na armatniej lawecie na Dworzec Wiedeński.

14 marca żałobny pociąg przybył do Krakowa, skąd, po oddaniu honorów wojskowych i odprawieniu modłów, skierował się do Rzeszowa. Najmłodszy pułkownik II Rzeczpospolitej został pochowany na cmentarzu Pobitno.”

Po latach zbudowano mu grobowiec z marmuru, stylizowany na sarkofag rycerski, z wyrytymi nazwami miejscowości, o które walczył. W Torczynie, w miejscu, gdzie Lis otrzymał śmiertelny postrzał, w 1929 roku odsłonięto  monument upamiętniający patrona 23. Pułku Piechoty.

Po 102 latach od tamtych wydarzeń pamięć o Leopoldzie Lisie – Kuli pozostaje wciąż żywa. Przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego „ Inicjatywa” w Kosinie, Przy Obelisku,  w miejscu urodzenia tego wyjątkowego kosinianina, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz, oddając hołd Jego bohaterstwu.

Poprawiony: czwartek, 11 marca 2021 11:33
 


Strona 6 z 19

Z galerii

Galeria

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama

Statystyka

Odsłon : 36032